Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#883
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
un 4.2 cinstit.

https://www.hotnews....est-romania.htm

 oxig3n, on 11 august 2021 - 11:05, said:

Asta nu este o solutie. Undeva tot te prinde, cand iesi la plimbare sau cand esti nevoit sa dai cu subsemnatul pe la vreo firma furnizoare de utilitati, pe la vreo banca etc. Inca suntem nevoiti sa facem deplasari ce nu tin de noi. E bine ca te gandesti la nivel individual, dar pana cand statul nu rezolva problema cladirilor cu risc seismic. Restul este doar o furtuna intr-un pahar cu apa.

pai nu auzit ca nu mai ma duc nicaieri unde trebuie sa intru intr-o cladire? cum se lauda veganii cu stilul lor cretin de viata pe la toata lumea, asa o sa ma vezi pe mine. dar cu cutremurele.

la banca m-au sunat sa ma duc sa-mi ridic cardul nou ca cel vechi a expirat. le-am zis sa-l pastreze ei, ca l-am activat din aplicatia mobila, facturile le platesc exclusiv online, la supermarket nu ma duc, comand pe tazz sau food panda de la cora, mega-image sau kaufland, in vacanda ma duc doar cu rulota sau cortul. si tot asa. Nu ma plimb pe bulevarde pe langa blocuri. Doar prin spatii deschise sa pot sa ma adapostesc fara sa-mi cada ceva in cap.. stalpi, balcoane sau unitati de aer conditionat.

poate pe viitor imi fac un cult si ii conving pe unii sa le fiu profet, sa-i exploatez sau scriu niste carti despre asta. ce, doar doar n-au inventat popii smecheria.

Edited by laffin, 11 August 2021 - 12:07.


#884
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Am postat in paginile anterioare ce reprezinta risc la seism si ce nu. Nu cred ca e cazul de masuri extreme, sa nu te mai duci pe nicaieri. De exemplu eu intru in orice cladire construita dupa 1970. E usor sa-ti dai seama care sunt alea. Sau poti intra in magazinele de la parter sau banci, in cazul in care te poti evacua rapid. De la primul soc pe care il simti, cel puternic, pe verticala, ai 15 secunde la dispozitie sa iesi afara sau sa te pui la adapost pana vine miscarea seismica puternica.

Chestie din 1977, era un tip care statea la masa cu altii in restaurantul Dunarea. Incepe primul soc al seismului, asta se ridica in picioare, ceilalti: stai linistit ca e totul ok, nu se intampla nimic. Tipul ramane in picioare si vede ca incepe al doilea soc al seismului iar geamul de sticla de la strada se face bucati. O ia la fuga, iese prin geam, pe unde fusese geamul, ajunge in mijlocul bulevardului si vede cum se prabuseste cladirea.

Daca sunteti intr-o cladire veche si aveti posibilitatea sa iesiti afara in 15 secunde, faceti-o. Daca sunteti la etaj si nu mai aveti cum sa coborati in strada, aveti 15 secunde sa ajungeti la ultimul etaj unde sansele de supravietuire sunt cele mai mari.

Edited by Alexis, 11 August 2021 - 14:01.


#885
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

 mirc2003, on 11 august 2021 - 10:50, said:


cutremurele de pana in 3 grade Richter nu prezinta importanta decat in situatia in care vedem ca intr-o perioada scurta de timp (10-15 ore) se produc la suprafata (max 15 km adancime) un numar mare de astfel de seisme (de ordinul zecilor sau sutelor). Asta ar putea fi o activitate precursoare a unui seism mai puternic (>6 grade Richter).

Cu toate acestea, cutremurele de pana in 6,5 - 6,7 grade Richter din Vrancea nu sunt periculoase, riscul ca o cladire sa se prabuseasca (chiar si cele cu bulina) este destul de mic. Problema mare apare de la 7 grade Richter in sus.

#886
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
"Oamenii nu au nevoie de awareness. Eu știu că stau într-un bloc cu risc seismic. Ar fi culmea să nu. N-am făcut nimic până acum pentru că fie nu-mi pasă, fie n-am bani, fie sper să scap.

Nobody cares. Au murit oameni la colectiv și nu s-a schimbat nimic, vor mai muri oameni arși în case de la improvizații și alte prostii și tot nu se va schimba nimic.

Când o să vedeți detectoare de fum peste tot, atunci să știți că suntem pe drumul cel bun, până atunci e doar gargară inutilă. Nu de awareness e nevoie, ci de dat cu biciul. "

De aici: https://zoso.ro/dupacutremur/

#887
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
crezi ca va fi mai rau ca in haiti?

o frumoasa magnitudine de 7.2 si aproximativ 1300 morti in urcare, pana acum.

https://leakedrealit...arthquake-soars

#888
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Cum ar arăta Capitala în cazul unui cutremur major. Peste 2000 de clădiri prăbușite, 400 de străzi blocate și 218 hectare cu dărâmături:

https://www.google.c...amaturi-1631703

Edited by leusteanul, 22 August 2021 - 14:15.


#889
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007
fapte, nu vorbe... ne-am saturat sa-l tot anuntam. sa vina dreacu odata.

#890
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Laffine, melodia zilei (stiu ca am mai postat, dar e tragico-amuzant): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eODXWjGMQ1w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#891
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 14.12.2019
Leuștene - fac cinste cu chiria pe un an în blocul ăsta dacă nu mai postezi despre cutremure.


Dar la etajul 1, să fii fix deasupra părții comerciale de la parter.


https://www.google.c...!7i13312!8i6656


Te bagi?

Edited by MarcoSemedo, 24 August 2021 - 18:15.


#892
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 09.09.2017
Ce vorbesti, bre? E subiectul meu preferat!

#893
Byrana

Byrana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.02.2021

 MarcoSemedo, on 24 august 2021 - 18:14, said:

Leuștene - fac cinste cu chiria pe un an în blocul ăsta dacă nu mai postezi despre cutremure.


Dar la etajul 1, să fii fix deasupra părții comerciale de la parter.


https://www.google.c...!7i13312!8i6656


Te bagi?

Haha, blocul ala care jumate are risc 1, jumate 2 si jumate 3.

#894
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,701
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă stai în bloc interbelic sau expertizat sau construit într-o anume perioadă ştii că e risc. Dar nasol e că te poţi duce într-un bloc nou, însă prost construit şi să nu ştii că ai problema asta.
Consolidările nu ştiu cât de bine se fac. Dar e culmea să nu poţi face consolidare din cauza unor troglodiţi care nu vor să accepte. Semenează 90%, restul să se conformeze. Nu stai la judecată până îmbătrâneşti şi vine duamna cu coasa.

#895
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,593
  • Înscris: 16.03.2007

 MarcoSemedo, on 24 august 2021 - 18:14, said:


Vecinu de pe partea cealalta a consolidat cu adeziv de gresie. Om gospodar, sa nu-l prinda cutremurul nepregatit.

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#896
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Imi caut locuinta la bloc - initial am cautat in bloc dupa 80. Dar vad f multe modificari aduse de propritari, pereti de rezistena daramati etc.

Daca as cumpara in bloc RS3, gata expertizat si teoretic sigur nu e mai bine? De ex bloc Eva e RS3 dar sunt multe altele.
Am gasit o garsoniera de vanzare RS1 nu se vedea o crapatura cat de mica in pereti - eu de unde as fi stiut la un bloc din 80 neexpertixzat ca e RS 1 sau RS3 daca nu se vede nimic cu ochiul liber?

PS Nu vand, nu fac reclama, sunt cumparator si cer un sfat.

#897
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 14.12.2019
Unde e garsoniera RS1? Arată un bloc similar.


Ești sigur că Eva e RS3, care e sursa ta? ONT e RS2 "oficial", nu m-aș grăbi să recomand nici unul din ele.


Uită-te mai cu atenție la blocurile după 80, nu sunt atât de multe cazuri în care pereții dărâmați chiar să fie de rezistență. Ai un exemplu de anunț?


Blocuri comuniste de 4 etaje din cam toți anii sunt ok mulți dacă ești ok să nu ai lift.

#898
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
RS3 inseamna risc de avarii la structura de rezistenta. RS2 inseamna prabusiri partiale fara insa a intra blocul in colaps. Gandeste-te cat vrei sa platesti pentru consolidare dupa un seism puternic.

Problema la blocurile vechi este ca structura in sine este proiectata prost. Chiar daca sunt consolidate, problemele de proiectare raman. Consolidarea nu face decat sa aduca blocul la stadiul cat mai aproape de dupa constructie, dar problemele de proiectare, faptul ca nu este proiectat antiseismic, raman. Daca problemele de proiectare sunt grave atunci blocul pica la cutremur chiar daca a fost proaspat consolidat.

Cele mai ok blocuri dupa 80 pentru Bucuresti sunt cele din 4 etaje din panouri de beton armat prefabricate. Alea au beton peste tot si e foarte greu sa se faca modificari in ele. Chiar daca a fost eliminat unul din pereti, nu e atat de grav deoarece structura de rezistenta e formata din toti peretii si preiau restul, nu e ca la cadre unde ai taiat un stalp si e risc de prabusire la tot blocul.

 cineva80, on 15 septembrie 2021 - 14:00, said:

eu de unde as fi stiut la un bloc din 80 neexpertixzat ca e RS 1 sau RS3 daca nu se vede nimic cu ochiul liber?

Bloc din 80 e proiectat cu noile norme de proiectare antiseismica de dupa 77. Doar daca s-au taiat multi stalpi si s-au scos pereti in disperare ar fi riscant.


referitor la proiectare:
1964 - primele norme de proiectare antiseismica. Tot ce a fost construit inainte sunt proiectate fara sa tina cont de cutremure. Ruleta ruseasca.
Dupa 1964 - mai ok dar nu prea. Nu as cumpara. Multe incadrate in tot felul de clase de risc seismic.
Dupa 1970 - si mai ok. Un singur bloc construit dupa 1970 a picat in 77, e vorba de cel din militari care avea un singur perete longitudinal pe mijloc de rezistenta si a venit unda naspa. Dupa 70 as alege structuri MIF4 sau MIF8 (sunt cele cu scara de acces pe mijloc si apartamentele pe palier inconjoara scara, cu amprenta la sol patratzoasa) daca vorbim de blocuri de 10 etaje sau blocurile de 4 etaje de care ziceam mai sus.
Dupa 1980 - si mai si mai ok. Blocurile de 6-8 etaje cele mai bune. Si cele de 4 etaje din beton armat prefabricat super ok.

scuze, sunt foarte pe graba si nu am timp de detalii, daca e bagati intrebari si revin mai tarziu

Edited by Alexis, 15 September 2021 - 14:47.


#899
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Bloc MIF8: se vede ca fiecare tronson (scara) e patrazoasa, stuctura mixta, cadre (stalpi si grinzi de beton armat) combinat cu pereti de beton armat monolit. Constructie dupa 1970. N-au avut absolut nimic in 77. https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3

Bloc 4 etaje panouri prefabricate din beton armat, nu au patit nimic in 77, construite tot dupa 70: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Si pentru siguranta deplina, sa nu aiba parter flexibil, magazine la parter.

https://www.google.c...!7i13312!8i6656 Bloc OD16 (blocurile OD au ca particularitate o singura diafragma (perete beton armat de rezistenta) longitudinala. S-a dovedit necastigator, tronsonul (scara) din capat dreapta s-a prabusit in 77, se vede noua scara construita.

Bloc 4 etaje din ZIDARIE!!! avarii grave in 77 https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by Alexis, 15 September 2021 - 14:59.


#900
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Panouri de beton armat prefabricat, dupa 1980, 8 etaje, super ok! https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate